Szuflada, szufladzie nierówna !


Dzięki temu wpisowi dowiesz się jakie są główne różnice w prowadnicach szuflad, jacy producenci przodują na naszym rynku oraz jak dobrze wybrać. Wszystko po to, abyś cieszył się przez lata łatwością użytkowania oraz nie dał się namówić na towary gorszej jakości.


Szuflady to elementy niezbędne nie tylko w meblach kuchennych, ale także w innych meblach używanych w domu tj: szafy czy meble łazienkowe. Warto więc wiedzieć, jakie prowadnice są do wyboru na rynku meblarskim, co możemy dostać w sklepach oraz czym się kierować mając możliwość wyboru przy projektowaniu mebli od podstaw.

Jacy są główni producenci na rynku: 

BLUM, GRASS, GAMET, HAFNER, HETTICH, REJS, GTV, AMIX ...

 Co możemy kupić:

- systemy szuflad ( komplety z relingami lub dodatkowym wykończeniem np. szkło dekoracyjne)

- prowadnice:
- rolkowe:  najtańsze, łatwe w montażu, najczęściej z małym obciążeniem i częściowym wysuwem

- kulkowe: najczęściej stosowane, z dużym udźwigiem, z częściowym lub pełnym wysuwem, często posiadające dodatkowe wyposażenie np. cichy domyk, push to open

- dolnego montażu: stosowane do pełnych szuflad, bo mają niewidoczne mocowania np. świetnie wyglądają z bokami wykonanymi z drewna, udźwig od 35- do 50 kg, z częściowym lub pełnym wysuwem, często posiadające dodatkowe wyposażenie np. cichy domyk, push to open.



Na co zwracać uwagę przy zakupie? 
Poniżej macie podstawowe parametry, które ułatwią podjęcie decyzji.: 

- okres gwarancji : 

niektórzy producenci dają dożywotnią gwarancje na wszystkie swoje produkty ( BLUM), niektórzy tylko na wybrane systemy ( Amix - System Box), inni zaś na niektóre systemy przedłużają standardowy okres gwarancji ( GAMET - Gametbox do 5 lat) a na pozostałe mogą nam tylko zaoferować ustawowy okres gwarancji czyli 2 lata. Nie muszę chyba pisać o tym, żeby wybierać najlepiej te z jak najdłuższym okresem gwarancyjnym lecz wiem, że niestety cena jest proporcjonalna do jakości więc po prostu znajdźcie złoty środek :)

- udźwig : 
od 25 do 80 kg w zależności od producenta i modelu prowadnicy.Jeżeli będziemy decydowali się na zastosowanie szerokich szuflad (80-100 cm) lub gdy planujemy w swoich szufladach trzymać ciężkie rzeczy np. talerze, warto zwrócić uwagę na to,aby wybrać systemy przygotowane do większych obciążeń.
Pozwoli to uniknąć późniejszym zniekształceniom prowadnic i sprawi, że nasze szuflady pomino upływu czasu będą poruszały się lekko i sprawnie.

- wysuw prowadnicy:
w ofertach większości producentów dostępne są pełne lub częściowe wysuwy.
Najlepiej wybierać prowadnice z możliwością pełnego wysuwa ( zwłaszcza przy płytkich szufladach). Pozwoli on na całkowite wysunięcie szuflady na długość całej prowadnicy i w pełni wykorzystać przestrzeń. 

 - dodatkowe funkcje:
jedną z nich jest cichy domyk, który zapobiega trzaskaniu frontu szuflady o korpus mebla. Bardzo podnosi to komfort użytkowania szafek, tak samo jak funkcja "push to open", która pozwala na otworzenie szuflady poprzez jej naciśnięcie. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku mebli kuchennych, gdzie często potrzebujemy otworzyć np. szufladę pod zlewem, mając zajęte ręce. Dzięki tej funkcji zamknięcie odbywa się poprzez dociśnięcie frontu - ręką, nogą , głową lub inną częścią ciała, jeśli ktoś ma ochotę :)

 - dostępność dodatkowego wyposażenia:
nie wszyscy wiedzą, że niektóre wkłady do szuflad lub wyposażenie dodatkowe takie jak pojemniki na przyprawy, obcinarki do foli czy wkłady na noże,  produkowane są pod kątem szuflad konkretnych producentów. Warto na to zwrócić uwagę, żeby nie było rozczarowania jak po montażu mebli okaże się,  że nasz ulubiony kolorowy wkład na sztućce się nie mieści.


Jak widzicie jest trochę szczegółów na które musicie warto uwagę szufladkując swoje wnętrza. 
A więc kupujcie pytając :)




Podobał ci się wpis?
Zostaw komentarz, polub go na Facebooku a jeżeli uważasz, że może się komuś przydać poślij go dalej. :-)


1 komentarz: