Jakie uchwyty wybrać do kuchni?

Uchwyty do frontów kuchennych potrafią zrobić ogromne wrażenie i nadać meblom nowego, wyrazistego charakteru. Warto więc dokładnie zastanowić się nad tym jaki efekt chcielibyśmy uzyskać i czy rozwiązanie, które nam się podoba będzie praktycznie. W tym wpisie dowiesz się jakie są rodzaje uchwytów oraz jakie są plusy i minusy określonych typów uchwytów.

Na chwilę obecną na rynku meblarskim jest mnóstwo różnych uchwytów. Producenci stale prześcigają się w produkowaniu coraz piękniejszych i oryginalniejszych modeli. Wszyscy, którzy planują zakup nowych mebli lub chcą po prostu odświeżyć stare powinni zapoznać się z tym co jest na rynku i jakie będą konsekwencje zastosowania. Głównym czynnikiem decydującym przy wyborze tych najbardziej odpowiednich powinny być nasze osobiste przyzwyczajenia oraz styl kuchni jaki chcemy uzyskać.

Jakie rodzaje uchwytów mamy do wyboru? 

 Tradycyjne uchwyty w nowoczesnych i tradycyjnych kształtach

Tradycyjne uchwyty sprawdzają się w zasadzie w każdym typie mebli kuchennych.  Uchwyty te dostępne są w najszerszej gamie wzorów i kolorów. Producenci wypuszczają na rynek konkretny model w kilku rozstawach, co z łatwością pozwala dobrać rozmiar pasujący do naszych frontów. Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmiar konkretnej szafki czy szuflady. Zdecydowanie łatwiej otwierać duży front trzymając za duży, wygodny uchwyt niż za mały, wyślizgujący się z rąk.  Oczywiście jeśli mamy tylko kilka większych frontów w całej kuchni to można tylko tam dać uchwyty o większych rozstawach a w pozostałych szafkach zastosować mniejsze modele. W przypadku chęci wyboru tych uchwytów ważne jest, abyśmy dobierali je pod względem stylu konkretnej kuchni i charakteru frontów meblowych. Zarówno do prostej tafli jak i do klasycznego frezowanego frontu znajdziemy mnóstwo inspiracji.
* Jeśli chcemy, aby uchwyt stanowił widoczny element dekoracyjny na prostej tafli frontu, wybierzmy model większy, bardziej efektowny.
* Jeśli chcemy, aby uchwyt zniknął nam na całej kuchni a służył tylko od strony funkcjonalnej, wybierzmy modele mniej widoczne, nadające delikatności kuchni.



Uchwyty relingowe

Typ uchwytów zaliczających się do uchwytów standardowych. Uchwyty mocowane tradycyjnie do frontu. Czynnikiem odróżniającym je od poprzedniej grupy uchwytów jest ich rozstaw i kształty. Uchwyty relingowe są produkowane w różnych rozstawach, dostosowanych do różnych wielkości frontów - szczególnie tych największych. Kształtem zbliżone do relingów - z reguły długie, proste i cienkie.Możemy je montować zarówno w poziomie jak i w pionie.
* Jeśli chcemy, aby uchwyty stanowiły element dekoracyjny oraz jeśli jesteśmy przyzwyczajeni w swoich kuchniach do zawieszania czegoś na uchwytach np. ściereczki to jest doskonałe rozwiązanie.


 Gałki i kołatki

Ten typ uchwytów zazwyczaj wybierany jest przez zwolenników tradycyjnych mebli. Uchwyty dostępne w różnych wzorach i kolorach. Można znaleźć je również w odcieniach lekko postarzanych, co sprawia że świetnie komponują się ze stylizowanymi na starsze meblami. Z reguły są niewielkich rozmiarów, wiec do większych frontów jak np. od szuflad , zalecane jest montowanie dwóch sztuk.
Doskonale sprawdzają się w komodach, toaletkach oraz jako uchwyty do ozdobnych szufladek w kuchniach klasycznych.
* Jeśli chcemy nadać swoim meblom trochę stylu klasycznego lub glamour ( gałki z brylancikami itp.), to warto się zainteresować tego typu rozwiązaniem.


Uchwyty wpuszczane i frezowane

Typ uchwytów dla wszystkich tych, którzy nie lubią wystających uchwytów, Sprawdza się również w przypadku, kiedy w domu są mali użytkownicy - fakt że nic nie odstaje od frontu na pewno pozwoli uniknąć wielu niechcianych uderzeń. Uchwyty te tworzą z meblem praktycznie jedną linię - w przypadku uchwytów frezowanych ( kiedy mamy fronty lakierowanych, fornirowane czy drewniane) jest to z reguły rynienka na górze, dole frontu lub w dowolnej niewielkiej części frontu.  Uchwyty wpuszczane produkowane są w ograniczonych rozstawach i modelach lecz zwolennicy tego typu rozwiązań na pewno znajdą coś dla siebie. Ważna informacja od strony funkcjonalnej: o ile przy czyszczeniu uchwytów frezowanych nie powinno być problemów to w przypadku uchwytów wpuszczanych jest to czasami dość problemowe  - im więcej zakamarków uchwycie, tym  trudniej jest go doczyścić.
* Jeśli chcemy, aby wystający uchwyt nie był problemem oraz mamy nowoczesną kuchnie to warto zwrócić uwagę na uchwyty frezowane.

Uchwyty listwowe

Ten typ uchwytów jest również alternatywą dla tych co nie lubią, aby uchwyt rzucał się za bardzo w oczy lecz nie chcą całkowicie się ich pozbyć. Uchwyty listwowe sprzedawane są w standardowych rozstawach lub w sztangach do przycięcia w zależności od modelu. Montowane są od góry lub od dołu frontu. Nadają się również do montażu w pionie ( np . w szafach otwieranych czy wysokich słupkach). Stanowią lekkie wykończenie kuchni.  Niestety na chwilę obecną na rynku nie ma jeszcze zbyt dużego wyboru tego typu uchwytów lecz producenci stale poszerzają swoją ofertę o nowe wzory i kolory. Uchwyty dobre w utrzymaniu czystości w kuchni, gdyż mają proste kształty
* Jeśli chcemy, aby meble były lekki, dość wygodnie się otwierały a uchwyty były umiejscowione po całości frontów to jest idealne rozwiązanie.


Wszyscy Ci, którzy nie lubią uchwytów w szafkach oczywiści mogą skorzystać z bezuchwytowego otwierania szafek. Więcej na temat plusów i minusów tego rozwiązania w następnym wpisie.


Podobał ci się wpis?
Zostaw komentarz, polub go na Facebooku a jeżeli uważasz, że może się komuś przydać
poślij go dalej. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz